Blog

Bağlılığı Etkileyen Kök Sebepleri Anlamanın 5 Etkili Yolu

deep
Bağlılık Aktiviteleri / Bağlılık Faktörleri / Çalışan Bağlılığı / Geliştiren Organizasyon / Liderlik / Ödül ve Takdir / Ofiste İletişim

Bağlılığı Etkileyen Kök Sebepleri Anlamanın 5 Etkili Yolu

Bağlılığı artırmak için yola çıktığınızda rakamlara boğulmanız çok olası ve buna dikkat etmezseniz tam dokunulacak noktaları kaçırma tehlikesi ile baş başa kalabilirsiniz. En temel ölçebileceğiniz kriterler:

 

Çalışan Bağlılığı skoru (Şu anketle ölçebilirsiniz)

eNPS skoru (Aynı ankette eNPS de ölçüyoruz)

Turnover oranı (Belli bir sürede ayrılan çalışan sayısının toplam çalışan sayısına oranı)

Ayrılmayı düşünen çalışan oranı (Ancak bunu soran bir soru ile ölçebilirsiniz)

 

Bu rakamlarla nicelik ölçerken “arkasındaki” sebepleri bilemezseniz o zaman sadece rakamlara bakmış, “niteliğe” bakmamış olursunuz. Bağlılığı geliştirmek için yapacağınız her türlü çalışmada rakamların olumlu olarak değişmesini ummak ve takip etmenin yanında çıkan ilk sonuçların kök sebeplerini anlamaya çalışmak ve alacağınız hizmeti veya yapacağınız iç çalışmayı bu içgörüleri düşünerek tasarlamak anlamlı olabilir.

 

Örneğin benim anketimdeki “İşimde gelişmem için her gün cesaretlendiriliyorum” sorusuna gelecek cevaplar üzerinden bu konuya özel bir çalışma yapabilirsiniz. Nabız anketindeki her soru bize bu tür içgörüler sağlıyor.

 

Niteliksel verileri toplamak için şu 5 yolu kullanabilirsiniz. Doğru olan ölçüm sonuçları ile görünen sonuçların perde arkasını görebileceğiniz kök sebep araştırmanızın bir arada birbirlerini beslemeleridir.

 

Örneğin yaptığım bir çalışan bağlılığı programında bağlılık %20 civarında artmıştı, anketlere gelen yanıtlarda nelerin daha iyiye gittiğini de görebilmiştik.

 

Şu 5 yolla rakamların derinindeki verilere de ulaşmanız mümkün olacaktır…

 

Nabız Anketleri – Açık Sorular

 

Nabız anketlerinde her bir soruya verilen yanıtların incelenmesi ve özellikle “açık” sorulan soruya verilen yanıtlar aydınlatıcı olabilir. Şu ana kadar 400’ten fazla uyguladığım bu nabız anketinin 10. sorusu “Eklemek istediğiniz bir şey var mı?” … Bu soruya katılımcılar çok içten ve değerli görüşlerle katıldılar. Çalıştığım şirketlerin İK profesyonelleri ve yöneticileri bu verileri ve 10. sorunun cevaplarını bir hediye olarak kabul ettiler ve çok faydalandılar.

 

Odak Grupları

 

Farklı seviye ve görevlerdeki çalışanların bir araya getirilerek küçük gruplar halinde çalışanları dinleme çalışmalarıdır. Bu oturumlarda yıllık anket veya nabız anketinde elde edilen verileri konuşma ve tartışma olanağı bulabilir, çalışanlarınızın anket sorularına verdiği bazı yanıtların sebeplerini öğrenebilirsiniz. Bu da İK ekiplerine ve yöneticilere yeni programlar & eylemler hazırlama fırsatı verir.

Püf noktası : Çalışanların “kınanmayacakları”, “başlarına bir şey gelmeyeceğinden emin oldukları” bir ortam oluşturmak çok kritik önemdedir.

Püf noktası 2: Odak grup çalışmalarından sonra “hiç bir şey” yapılmaması çalışanların sürece, sisteme, şirkete, İK’ya olan inancını azaltır.

 

Ekip Liderleri ile 1:1 görüşmeler

 

Belli aralıklar ile ekip liderleri ile çalışanlar arasındaki 1:1 görüşmeler bağlılık skorları veya diğer rakamsal verilerin perde arkasını anlamanıza yardımcı olabilir. Uygun olduğunda İK da bu sürecin içinde olabilir. Ekip liderlerinin 1:1 görüşmelerini iyi tasarlamaları ve çalışanlarını içtenlikle dinlemeleri, gelen görüşleri yok saymayıp şirketin sisteminde yer vermeleri ve çalışanı bilgilendirmeleri değerlidir. Bu konuda yazdığım şu yazıyı da okuyabilirsiniz.

 

https://bertayfisekci.com/2021/08/23/daha-anlamli-bire-bir-gorusmeler-icin-5-oneri/

Performans Yönetimi Görüşmeleri

 

Bağlılık anketleri çoğunlukla isimsiz olarak bağlılığı ölçerken performans yönetimi verileri de bireysel olarak çalışanların verimliliği, iş çıktısı ve bağlılığını izleme imkanı verir. Bu iki veri birlikte kullanıldığında örneğin bir ekip içindeki temel temaları yakalamak mümkün olabilir. Aynı lidere bağlı ekibin bağlılığı düşükse veya benzer durumdaki iki ekipten birinin performansı çok belirgin olarak diğerinden farklıysa bu ortaya çıkarılması gereken bir veri olabilir. Bu verilerle birlikte yönetim daha sağlıklı bir yol haritası çizebilir.

 

Çıkış Görüşmeleri

 

Bu görüşmeler de “aslında nelerin olduğunu” anlamak açısından altın değerindedir. Ayrılmakta olan çalışanın ayrılma sebeplerini iyi anlayabilmek önemlidir. Ayrılmakta olan çalışanın daha açık, daha serbest, daha çekinmeden ve rakamlara bağlı kalmadan konuşma rahatlığı vardır, uygun şekilde bir ayrılık oluyorsa bu rahatlığı verilere ve iç görülere dönüştürmek çok değerli bilgilere ulaşmanızı sağlar.

Şirketinizde çalışan bağlılığını artırmak için bir planlamanız var ve kafanızda çok sayıda soru varsa, görüşelim.

Fikrinizi buradan belirtin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir