Çalışan Bağlılığı

Çalışanların Kalpten Bağlanacakları Şirketi Yaratın

Günümüzün zor koşullarında yeteneklerin tutkuyla potansiyellerini yansıtmaları şirketlerin en önde gelen konularından biri durumunda… Çalışanların severek geldikleri, tutkuyla çalıştıkları, geliştikleri şirket kültürüne ulaşabilmek için Çalışan Bağlılığı ve Bağlayan Liderlik hizmetlerimi keşfedin.

pic_007

Çalışanlarınızın tutkuyla işe gelecekleri bir şirket kültürü yaratmak ister miydiniz?

Çalışanlarınıza ve onların bağlılığına yatırım hem bugüne hem yarına yatırımdır

Referans: Gelade and Young 2005; Sridevi and Kompaso 2010; Robertson-Smith and Marwick 2009; King’s Fund 2012; Rayton 2012; Rice et al. 2012; Sorenson 2013; Gallup 2016; Garrad and Chamorro-Premuzic 2016; Kaur 2017; Lee et al. 2017; Amah and Sese 2018; Ferreira et al. 2018; Mirvis and Googins 2018)

Bağlılığı olmayan bir iş gücü devam edemez...

Bağsızlık maliyeti kopuk çalışanların maaşlarının %34’üdür. (Gallup 2017) Buna göre ortalamada personel maaş bütçenizin %6’sını çöpe atıyorsunuz. Sizin şirketinizde bu israfı hesaplamak için anket yapabiliriz.

Şirketinizde orta - üst düzey bir yönetici bağsızlık sonucu ayrıldığında, 6-9 ay içinde onun işini benzer performansla yapacak başka birini o işe yerleştirmek, eğitmek ve ısındırmak için ayrılan arkadaşımızın yıllık maliyetinin 2,5 katı kadar ek maliyete katlanıyorsunuz… Sizin şirketinizde ayrılmaya yakın çalışanlar var mı, gelin birlikte bulalım.

pexels-ruslan-burlaka-140945 (1)
bt

Merhaba, ben Bertay Fişekçi

23 yıllık kurumsal kariyerimde dünyanın her tarafından insanlarla çalıştım, 5 yıl Almanya’da yaşadım, çok farklı kültür ve organizasyonları deneyimledim.

İkinci kariyer yolculuğuma çıkarken “insan odaklı” olmak isteyen firmalara yardımcı olabileceğim çok konu olduğunu ve büyük firmalardaki deneyimimin son derece kıymetli olduğunu fark ettim.

Çalışan Bağlılığının tüm kültür & liderlik & davranışları kaplayan ve kapsayan bir kavram olduğunu keşfettim ve bu konuya yoğunlaştım.

Neden çalışan bağlılığı?

Bağlı çalışanlar, işlerine daha fazla odaklanır, daha az hata yapar ve daha yüksek verimlilik gösterirler. Araştırmalar, çalışan bağlılığının %70 oranında yöneticilerin etkisiyle şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bağlı çalışanlar, şirketlerine daha uzun süre bağlı kalır ve şirketin doğal bir savunucusu haline gelirler. Ayrıca, bağlılık, çalışanların işlerine daha fazla sarılmalarını ve müşteri ilişkilerinde daha sabırlı olmalarını sağlar.

Bu nedenle, şirketlerin çalışan bağlılığına yatırım yapmaları, hem iş sonuçlarını iyileştirir hem de genel şirket kültürünü güçlendirir​.

pexels-cowomen-1058097-2041383

Bağlılık Programlarını

Deneyimleyen Müşterilerim

Çalışan bağlılığını nasıl sağlarım?

Çalışan bağlılığını sağlamak için liderlerin, çalışanların güçlü yönlerini görüp onlara yansıtarak pozitif bir ayna olmaları ve onları takdir ederek güvenlerini artırmaları önemlidir. Çalışanların iş-özel hayat dengesini desteklemek, onlara otonomi sağlamak ve karar süreçlerine dahil etmek de bağlılığı artırır. Geri bildirim kültürünü teşvik ederek, çalışanların gelişimine yönelik düzenli diyaloglar kurmak ve onları büyük misyonun bir parçası olarak hissettirmek, bağlılığı güçlendirir. Bu yaklaşımlar, çalışanların kendilerini değerli ve işlerine bağlı hissetmelerine yardımcı olur.

Bu konuları ve çok daha fazlasını ele aldığım liderlik ve bağlılık yaratma e-kitap paketimi satın alarak çok daha derin bilgilere erişebilirsiniz.

pexels-olly-3755440

Ücretsiz strateji toplantısı

Ben size neler sunuyorum?

Ücretsiz strateji toplantısı ile şirketinizin ihtiyaçlarını birlikte belirleyelim.

Ekibinizin ne kadar bağlı olduğunu görün

Sadece 60 saniyelik bir anket ile çalışanlarınızın bağlılığını ölçün.

  • Anket isimsizdir.
  • Bölümlere ayrılarak farklı raporlar alınabilir.
  • 2 iş gününde tamamlanabilir.
  • En az 10 kişiye anket tanımlanabilir.
  • Anket sonrası benimle strateji toplantısı ile sonuç analizi ve sonraki adımları konuşuyoruz.