Blog

Azaltan liderlerin etkisini yok etmek için 7 yol

azaltan liderlere karşı
Liderlik

Azaltan liderlerin etkisini yok etmek için 7 yol

Azaltan liderleri artık tanımaya başladık, değil mi? Bu liderler ekiplerinin potansiyellerinin açığa çıkmasını yaklaşım ve davranışlarıyla çoğu kez engelleyen liderlerdir. Bunu “kazara” yapanlar da vardır, bilmediği veya sonucunu kestiremediği için yapan yöneticiler de olabilir. Yapılan çalışmalar azaltan liderlerin ekiplerinin iş çıktılarını %50 azaltabildiğini ortaya koyuyor.

Önemli bir beceri de azaltan liderlerin etkisini yok edebilme becerisidir. Eğer siz azaltan bir lider ile çalışıyorsanız stresiniz yüksek olabilir, çaresizliğe düşebilir, kötü hissedebilirsiniz. Bu etkiyi azaltabilmek için bu yazıda sizlere 7 başlıkta eylem önerileri sunuyorum. Bu öneriler ilk seviye gibi düşünülebilir, pro aktif eylemlerle ilgili ayrı bir yazı yayınlayacağım.

Yok saymayı öğrenin

Pozitif zeka‘da “Bilge bakış açısı” şöyle tanımlanıyor: “Her şey bir fırsat veya bir hediye olarak görülebilir”… Azaltan liderinizi davranışlarına “tepkinizi” siz belirliyorsunuz. Sizi rahatsız eden, sınırlandıran bir davranış mı gösterdi, mikro yöneticilik yaparak sürekli omzunuzdan sizi rahatsız mı ediyor, bunu olumlu görme kapasitenizi geliştirebilirsiniz. Bunu kendisiyle konuşmak için bir fırsat olarak görebilir, farklı bir eylemin tetikleyicisi olarak kullanabilir veya yok sayma kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Azaltan liderin sesini kısıp kendi olumlu sesinizin, bilge beyninizin, sesini yükseltmeyi başarabilirsiniz.

Ağınızı güçlendirin

Azaltan liderin olumsuz etkisini azaltmak için onun güven çemberine giremediğiniz durumlarda kendi etki alanınızı genişletebilir, farklı insanları ağınıza ekleyebilir, daha farklı bilgi akışları yaratabilirsiniz. Örneğin sürekli sizi eleştiren müdürünüzden mümkünse uzaklaşıp işinizin başarısı için daha çok müşterilerle vakit geçirmeyi düşünebilirsiniz. Müdürünüz çok da katılmadığınız bir yorum yaptığında veya iş verdiğinde onunla polemiğe girmek yerine farklı bir liderden görüş almayı seçebilirsiniz.

Profesyonel çevrenizden sizin eylemlerinizi ve yaklaşımlarınızı dürüstçe izleyebilecek, yorum yapabilecek bir “yönetim kurulu” oluşturabilirsiniz. Bu doğrultuda yapacağınız çalışmalar kariyer gelişiminizde de size yardımcı olacak, zira azaltan lideriniz kariyer gelişiminizde sizi desteklemediğinde farklı bağlantılar ve ilişkileriniz ile kariyerinizde terfi olanaklarını yaratabileceksiniz.

Geri çekilip yeniden değerlendirin

Azaltan liderleri yönetmenin en yaygın ve fakat en etkisiz yolu onlarla doğrudan tartışmaktır. Çoğunlukla bu işe yaramaz zira karşı karşıya geldiğinizde sizden daha üst seviyede olduğu ve daha fazla güce sahip olduğu için ikna edilmeleri neredeyse imkansızdır. Doğrudan tartışmak yerine uygun bir dille geri adım atmak, durumu daha sakin değerlendirmek ve sonra farklı bir yaklaşımla yeniden konuyu gündeme getirmek daha iyi sonuçlar verebilir.

Bu aynı zamanda haklı olduğunuzu düşündüğünüz bir anda sabotajcılarınızın sesine kanmamak, derin bir nefes alarak sakin olmak ve uzun vadeyi düşünmek anlamına da gelecektir.

Müdürünüze doğru mesajlar gönderin

Mikro yöneticilik yapan ve bu şekilde sizin potansiyelinizi azaltan bir liderle birlikte çalışmanın yollarından biri onun güvenini kazanmaktır. Bunun olabilmesi için gereken sizden istenen işi zamanında ve doğru kalitede yapıp müdürünüzün yakın takibine gerek olmadığı mesajını verebilmenizdir. Burada çok önemli bir diğer konu da müdürünüzün nasıl bir yaklaşımı olduğunu keşfetmenizdir. Örneğin müdürünüz çok metodik ve çok veri odaklı biriyse onun için bir işi tamamlarken uzak gelecekteki vizyondan bahsetmeniz veya geleceğe dönük sözler vermeniz onu etkilemeyecektir. Bunun yerine onun istediği kalitede ve zamanda işi tamamlayabilmeniz size güven sağlayacaktır.

Diğer bir doğru mesaj da uygun bir şekilde işi yapabileceğinizi konuya hakim olduğunuzu ve size belli bir alan ve zaman verilmesi gerektiğini müdürünüzle paylaşmanızdır. Bu ifadelerde zorlanabilir olumsuz tepki de alabilirsiniz fakat önemli olan sizin yapabileceklerinizi ile ilgili müdürümüze net ifadeler kullanabilme cesaretiniz ve planlamanızdır. Bir örnek vermek gerekirse…

Bu işi istediğiniz şekilde yarın sabah 10’da tamamlamış olacağım, dilerseniz hemen öncesinde bir değerlendirme yapabiliriz. Bu arada ben sizden yardım almadan bu işi yapabileceğimi düşünüyorum, desteğinize çok teşekkür ederim.

Kapasitenizi görünür kılın

Azaltan liderlerle etkileşimde kendi yapabileceklerinizi paylaşmanız işe yarayabilir. Önceki bölümdeki örneğe benzer şekilde …

Ön hazırlıklarla ilgili bilgi verirseniz bu toplantıyı ben yönetebilirim. veya…

Müşteriyi tanıyorum, toplantıda elde etmek istediğimiz hedefi paylaşırsanız tüm görüşmeyi ben yönetebilirim.

gibi net ifadeler ile kendi alanınızı “istemeniz” doğru olabilir. Tabii bunu yaptıktan sonra dediğinizi yapan, gerekli işi ve hazırlıkları yapan, eforu ortaya koyan bir performans göstermeniz de harika olur.

Performansınızla ilgili içgörü isteyin

Çalışan olarak iki boyutta yaptıklarınız ve performansınız ile ilgili geri besleme ihtiyacınız var, bunlar olmadığında iyi performans gösteremez ve/veya bunu ifade edemezsiniz.

a) Doğru yönde mi çalışıyorum? Hedefe uygun eylemler mi yapıyorum?

b) Hedefe yaklaşan bir iş mi çıkardım, hedefe yaklaşma oranım nedir?

Azaltan liderler sadece “işi” tanımlayıp sizden isteyebilirler, “sonuçla” ilgili değerlendirmeyi kendileri yapıp sizi karanlıkta bırakabilirler. Bu olduğunda sadece sizden istenen işi yapan ve fakat büyük resmi göremeyen bir noktaya gelebilirsiniz. Hedefi vuramadığınızda da azaltan liderler aynı işin “nasıl” yapılacağını size anlatma ve sizden bunu “tekrar” isteme eğiliminde olabilirler. Bunun yerine “yapış biçiminizi” geliştirme amaçlı geri besleme istemek faydalı olabilir.

Eğer çok eleştiri alıyor ancak az geri besleme alıyorsanız gerekli “ayarlamaları” ve “güncellemeleri” yapabilmek için spesifik geri besleme istemeniz uygun olabilir.

Yeni bir müdür arayışına çıkın

Azaltan bir liderle çalışıyor ve gelişemiyorsanız, belki de orası sizin için uygun bir ortam olmayabilir. İşten veya azaltan liderden ayrılma azaltan lider etkisine karşı en etkili yol olarak gösterilse de hepimizin bu imkanı olmayabilir. Yeni iş arayışında rapor edeceğiniz müdürünüzün yaklaşımına, çarpan lider mi azaltan lider mi olduğuna ve yarattığı kültür ortamına dikkat etmenizi öneririm, zira bu karar sonraki yıllarınızı ve psikolojinizi yakından etkileyecek önemli bir karardır.

Azaltan liderlere karşı bilinçle yaklaşmak ilk adım olabilir.

Sizde durum nasıl?

Fikrinizi buradan belirtin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir