Blog

Geliştiren Geri Besleme Verebilme Sanatı – 1

feedback - 1
Geri Besleme

Geliştiren Geri Besleme Verebilme Sanatı – 1

Geliştiren geri besleme verebilme her liderin becerileri içinde önemli yeri olan bir davranış…

Eğer bir geri besleme verildikten sonra çalışan (geri besleme alan) savunmacı ve mazerete üreten bir moda girerek cevap veriyorsa, o geri besleme verme şekline bir geri besleme verilebilir.

Etkili ve geliştiren geri besleme verebilmek empatiyi, insan odaklı yaklaşımı ve geri besleme metotlarını kavramayı gerektirebilir. En iyi liderler bile bunu bazı zamanlar zorlayıcı bulabiliyorlar. Etkili ve geliştiren geri besleme vermeyi öğrenmenin en etkili yöntemlerinden biri, iyi geri besleme örneklerini çalışmak ve kendi ortamına uygulamak olabilir. Bu yazıda bir çok iyi geri besleme örneği vermek istiyorum.

Geliştirici Geri Beslemenin Etmenleri

Etkili geri beslemenin…

 • Spesifik
 • Davranışa Odaklanmış,
 • Zamanında..
 • Yüksek empati ile…
 • Olumlu taraflar ile gelişim alanlarının mantıklı bir dengesi kurulmuş olmasını bekleriz.

Geliştirici Geri Besleme Süreci

Süreci de şöyle özetleyebiliriz…

 • Olumlu gözlemlerinizle başlayın…
 • Daha sonra gelişim olabilecek alanları belirtin.
 • Spesifik referanslarla kendinizi ifade edin,
 • Gelişim için gerekli araçları da ekleyerek çalışanın gelişim yolunu netleştirebilirsiniz.

Aktif Dinlemeyi de unutmayın. 

Geri besleme verdiğinizde, size göre her şeyi doğru ve geliştirici yapmış olsanız bile çalışanın farklı bir bakış açısı, ona göre sürecin farklı kök sebepleri ve sizi ikna edebilecek bakış açıları olabilir. Empati ile birlikte merakla ve anlamaya çalışarak aktif dinlemeyi ihmal etmeyin.

Geliştirici Geri Beslemeyi Düzenli Hale Getirin

Gelişim gibi geliştirici geri besleme de düzenli olmalı bence. Özellikle ekip lideri ile çalışanın birlikte deneyimledikleri olaylardan sonra (bir iç toplantı, bir müşteri toplantısı, bir rapor süreci, bir toplantı hazırlığı gibi) takdirin ve geri beslemenin verilmesi çok yerinde olur. Geri besleme tek defalık bir dokunuş olmamalı, hele tüm yıl biriktirilip performans görüşmesi toplantısında çalışanın önüne “yığılmamalıdır”.

Geliştirici Geri Beslemeyi Ekibin Kültürü haline getirdiğinizde….

 • Yatay geri beslemeler artacak,
 • Performans artacak,
 • Takım ruhu yükselecek ve
 • Bağlılık artacaktır.

Senaryolarla Geliştiren Geri Besleme Örnekleri

Zaman Yönetimi ile ilgili konularda

1. “Ekipçe öğleden sonraları saat 3’te yaptığımız kısa toplantılara katılmakta zorlandığını ve böylece önemli bazı bilgileri kaçırabileceğini gözlemliyorum. Bu toplantılara katılabilmen ve katkıda bulunman için seninle bir mini toplantı yapıp bir eylem planı yapalım mı?

2. “Sabah yaptığımız toplantıda seni göremedik. Biliyorum şu sıralar iş yükün çok ağır, ancak senin görüşlerine ve katkına çok değer veriyoruz. Bu toplantılara katılman ve daha geniş anlamda zaman yönetimi açısından gelişmen için ben sana nasıl destek olabilirim?

Performans ve Verimlilik ile ilgili konularda

3. “Ekip son zamanlarda bazı süreçleri zamanında tamamlayamadığını gözlemlemiş… Her şey yolunda mı, iyi misin? Haydi bir toplantı zamanı belirleyelim, bu toplantıda dilersen senin iş yükünü, karşına çıkan engelleri konuşalım ve gündelik iş akışlarında daha verimli ve odaklı olabilmen için bir plan yapalım, ne dersin?”

4. “Selam, nasıl gidiyor, seninle bir ayrı zaman ayırmak istiyorum, ne dersin? Son zamanlarda her zaman alıştığım motivasyonunu göremediğimi fark ettim… Yine eski odaklanmış ve motive haline dönmen için ne yapabilirim… Bir toplantıda önceliklerimiz üzerine konuşup seni dinlemek istiyorum, bu hafta bir zaman ayıralım mı?

Kapsayıcı Tartışmaları ve Saygılı Davranışları Teşvik Etmek

Bazen ekipte bazı arkadaşlarımız heyecana kapılıp fazla konuşabilir, tartışmayı çalabilir, herkesin fikrinin duyulmasına engel olabilir…

5. “Projeye getirdiğin heyecanı gerçekten takdir ediyorum. Aynı zamanda bazen gruptaki diğer arkadaşlarımızın fikirlerinin duyulması için alan açmamız gerektiğini de düşünüyorum. Diğer katılımcıların konuşmasına izin vermek ve dinlemek hem senin görüşlerinin gelişimine destek olur, hem de farklı yaratıcı fikirlerin tartışılmasına olanak tanır. Gel hem senin heyecanının hem de tüm diğer katılımcıların fikirlerinin aynı potada erimesini sağlayabileceğimiz bir yol bulalım… Bu konuda yarın bir yarım saat konuşalım mı?

6. “Beyin fırtınası oturumlarına getirdiğin enerji ve yaratıcı fikirlerine bayılıyorum, çok teşekkürler… Bazen heyecanın çok yukarıdayken mikrofonu paylaşmayı unutabildiğini gözlemledim. Ben benzer durumda aklıma yaratıcı bir fikir geldiğinde bunu not ediyorum ve bir dahaki turda söz bana geldiğinde tüm grupla paylaşıyorum… Buna benzer bir yaklaşımı bir sonraki toplantıda denemek ister miydin?

Davranışlarda Gelişim Yaratmak ve Ekip Moralini Yükseltmek

Ekipte tek bir çalışanın dahi bozucu ve yıkıcı davranışları tüm ekip moralini bozabilir, bunu zamanında gözlemleyip uygun bir gelişim süreci yaratmak önem taşıyor.

7. “Selamlar, ekip son dönemde yaşanan olaylarda olumlu tarafta kalamadığını ve yıkıcı ve moral bozucu yorumlar yaptığını ifade ediyor… Biliyorsun zor bir dönemden geçiyoruz ve bu zorlukları hep birlikte aşacağız… Benim veya ekibin sana destek olabilecekleri bir konu var mı acaba? Bu konuda bir toplantı yapalım mı?”

8. “Son dönemde nasıl hissettiğinle ilgili seninle konuşmak istiyorum. Seni rahatsız eden şeylerle ilgili konuşabilir miyiz? Son dönemde çok çalıştığını görüyorum ve bunu çok takdir ediyorum, eğer iş yükü taşıyamayacağın noktaya geldiyse, birlikte bir plan yapalım, ne dersin? Dilersen ikimiz konuşabiliriz, dilersen bir ekip toplantısı da organize edebiliriz, hep birlikte dürüstçe de seni rahatsız eden konuları konuşabiliriz.

Sürekli Gelişimi Teşvik Etmek

Hatalar yapılır, hep de yapılacak, uygun anda bu hataları görmek ve uygun şekilde düzeltmek ekip liderinin en önemli görevlerindendir.

9. “Senin önceki hatalarından öğrenerek daha iyi performans gösteren bir çalışan olduğunu düşünüyorum, öncelikle çok teşekkür ediyorum. Ne var ki, şu son projede bir önceki projede üzerinde zaman harcadığımız benzer hataları yeniden gözlemliyorum. Bu hatalar küçük gibi görünebiliyor, yine de ben fark ettiğimde yeniden ifade etmek istedim. Bunların üzerinden geçeceğimiz bir toplantı yapalım mı, seni de dinlemek isterim.

10. “Genelde öğrenmekten ve gelişmekten hoşlanan biri olduğunu biliyorum, daha önce de konuşmuştuk. Son dönemde projede biraz uzak durduğunu, pek bağlı hissetmediğini gözlemliyorum, doğru mu acaba? Benim veya ekibin bu konuda yapabileceğimiz bir şey var mı? Bir ekip toplantısı yapalım mı?

Gelecek hafta bu senaryolara devam edeceğim.

Fikrinizi buradan belirtin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir