Blog

Ekibinizde Kişisel Gelişimi Teşvik Etmenin 9 Yolu

dev 3
Bağlılık Faktörleri / Çalışan Bağlılığı / İş Dünyası / Kişisel Gelişim / Liderlik / Ofiste İletişim

Ekibinizde Kişisel Gelişimi Teşvik Etmenin 9 Yolu

Ekibinizde kişisel gelişime değer verdiğinizde ve bu konuda bilinçli bir çaba gösterdiğinizde bunun ekibinizin bağlılığını artıracağını biliyor muydunuz? Gelişim bağlılık etmenlerinin en önemlilerinden biri ve teknik ve mesleki gelişimle birlikte çalışanlar kişisel gelişimlerinin de şirket tarafından desteklendiğini gördüklerinde daha bağlı hale geliyorlar. Bağlı olduklarında da müşterilerinize daha iyi hizmet veriyor, üzerlerine düşenden daha fazlasını yapmak için heyecan duyuyor ve geleceklerini o şirkette görecek şekilde duygusal bir yatırım yapıyorlar.

Ekip lideri olarak ekibinizin kişisel gelişimini desteklemek için neler yapabilirsiniz?

Kişisel Gelişimin Sizin için Ne Anlama Geldiğini İfade Edin

Ekibinizle olan iletişiminizde kişisel gelişimin sizin için ne anlama geldiğini yansıtmanızı öneririm. Böylece “gelişim” ortak bir konu haline gelebilir. Bunun da yolu sizin kişisel gelişiminizle ilgili örnekler vermeniz, hikayeler anlatmanız ve ekibinizi teşvik etmenizdir. Siz kendi kişisel gelişiminiz için hangi konularla ilgili çalışıyorsunuz? Bunu ekibinizle paylaşmak aranızdaki bağı güçlendirir, sizin kırılganlığınızı ve liderlik gücünüzü artırır.

Kişisel gelişimin Etkisi Üzerine İletişim Yapın

Ekibinizle kişisel gelişimin onların kariyeri ve iş yerindeki başarıları üzerine nasıl etki yapabileceğini de konuşabilirsiniz. Örneğin hitabet konusunda kendini geliştirmek için emek harcayan bir ekip üyesinin bu beceri gelişiminin onun iş yerindeki performansına etkisini konu edinebilir, onu konuşturabilir, bunu örnek gösterebilirsiniz. Bu yaklaşım teşvik edici olabilir. Dahası şirketin bu konuda desteğini sağlayabilirseniz, çok daha etkili olacaktır.

Tüm Bireylerin Üstün Becerilerini Keşfedin

Ekibinizdeki çalışanların iyi becerdiklerinin altını çizin, böylece her çalışan bir diğerinin üstün becerilerini de duymuş olur. Bu hem ekip performansı için olumlu olur, hem de bu ortaya çıkan becerilerin daha yoğun kullanılması için de tüm ekibi motive eder. Çalışanlar iyi becerdiklerini daha fazla uygularlarsa bağlılıkları artar.

Bu üstün özelliklerin nasıl ifade edildiğini gözlemleyin

Ekibinizdeki çalışanların bu iletişimi nasıl yaptıklarını ve birbirlerini nasıl teşvik ettiklerini gözlemleyin. Bu size uygun noktalarda destekleyici şekilde araya girme imkanı da verecektir.

İyi davranışları her gördüğünüzde söyleyin

Bu olumlu davranışlar ve üstün becerileri ekibinizdeki çalışanlarınızda her gördüğünüzde uygun şekilde bunu ifade edin. Takdir bağlılığın en büyük sağlayıcılarından ve performansa son derece olumlu etkiler yapıyor. Bu konuda şu yazımı da okuyabilirsiniz.

https://bertayfisekci.com/2021/11/08/3-adimda-olumlu-geri-bildirim-verin/

Güçlü alanlara göre stratejiler belirleyin

Günlük bazda birlikte oluşturduğunuz stratejilerinizde ekip üyelerinin bu üstün yönlerini her gün kullanmaları için yardımcı olun, teşvik edici olun. Örneğin bir çalışanınız müşteri ile  iyi diyalog kuruyorsa ve bu konuda tüm ekibe değer katıyorsa ve mesela bu konuda kişisel gelişimlerine de yatırım yapıyorsa, bu çalışanın müşteri ile daha yakın olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu Becerileri “Farklı Durumlarda” Kullanmaya Çalışın

Bu üstün özellikleri hayata geçirirken farklı düşünmeyi de teşvik edebilirsiniz. Örneğin müşteriler ile iletişimi güçlü çalışanınız belki iç iletişim konusunda da destek verebilir. Ancak burada önemli olan dengeyi bulmak, müşteri ile arası iyi diye tüm müşteri ilişkilerini bir kişiye yüklemek de doğru olmaz, karşılıklı bir dengede ilerlemek gerekir.

Üstün Becerilerin Etkisini Netleştirin

Çalışanların bu üstün özelliklerinden bahsederken ve takdir ederken bu özelliklerin ve becerilerin tüm ekibe olumlu etkisinden bahsederek bu etkinin bilinmesini ve ölçülmesini teşvik edebilirsiniz. Bu satışa dönen bir özellik olabilir, TL karşılığı vardır, aynı zamanda bir para karşılığı olmayan farklı etkiler de olmuş olabilir. Çalışanların bu etkiyi bilmelerini ve duymalarını sağlamanız çok faydalı olabilir.

Çalışanların Zorlukları İfade Etmelerini Teşvik Edin

Çalışanların bu beceri gelişiminde, kişisel gelişim alanında yaşadığı zorlukları paylaşmalarını teşvik edebilirsiniz. Böylece hem takım içinde zorluklarla ilgili bir “birliktelik” duygusu oluşur hem de çalışanlar birbirlerine destek olmak için imkan bulmuş olurlar. Bu tür yardım istekleri veya etkileşimler takım ruhunu kuvvetlendirir. Bizim çalışan bağlılığı programımızda uyguladığımız “ileri besleme” çalışması da buna örnek verilebilir.

 

Fikrinizi buradan belirtin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir