Blog

“Rahatlık alanında çalışmak” ile Çalışan Bağlılığı ilişkisi

comfort-zone
bağımsızlık / Bağlılık Faktörleri / Çalışan Bağlılığı / Güven / Liderlik / Mentörlük / Ofiste İletişim / Yöneticinin Kalitesi

“Rahatlık alanında çalışmak” ile Çalışan Bağlılığı ilişkisi

İşinizi yaparken sizce ne oranda “rahatlık alanınızdasınız”? Örneğin %20 rahatlık alanımın dışında, çok hoşuma gitmeyen ve zorlandığım işler mi yapıyorum diyorsunuz, yoksa bu oran %50 veya %0 mı? Her iş tanımı içinde “rutin ve sıkıcı” görevler olabilir, bu görevler o işin temel tanımında yer alır ve düzenli bir biçimde yapılmaları gerekir. Bir de işi geliştirme olanağı veren, rutinin dışında, strateji gerektiren, farklı insanlarla sizi buluşturan, değişik fikirleri kullanıp sizin bir senteze ulaşmanızı gerektiren iş görevleri vardır… İşte bu son belirttiğim görevler azaldıkça çalışan bağlılığı da azalır.

Eğer bir çalışan “%100” rahatlık alanımdayım diyorsa ve bunu o görevde geçirdiği zaman itibariyle veya görevin bilgi ve becerisinin altında olmasından dolayı söylüyorsa müdürünün bunun farkında olması, bununla ilgili çalışan ve müdürü arasında bir “geliştirme” diyaloğu kurulması gerekir. Bu şekilde rahatlık alanında çalışan ve gelişmek istemeyen çalışanlar farklı bir sıkıntının kaynağı olabilirler, Gallup anketinde “sarı” grup böyledir. Yani “istenen kadar iş yapan” çalışanlar… Bu ekibi yeniden canlandırmak ancak rahatlık alanlarının dışında görevler, projeler veya ek eylemler ile mümkün olabilir.

Bu söylediğimin tersi de farklı sakıncalar içerir tabii ki, rahatlık alanlarının “büyük oranda” dışında olan çalışanların sayısının fazla olması ekibi yapılması gerekeni de yapamayan bir duruma düşürebilir. Yani tecrübeli ve işi bilen çalışanlara her ekipte ihtiyaç var.

Ekip lideri olarak ekibinizdeki arkadaşların işlerini hangi oranda rahatlık alanlarında yaptıklarını biliyor musunuz? Her bir çalışanınızla bu doğrultuda bir görüşme yaptınız mı? Artık görevini tamamen “rahatlık alanında” yapan ve “gelişmesi durmakta” olan çalışanlarınızla ilgili bir “genişleme” ve “büyüme” planı yaptınız mı? Biliniz ki bu plan onları size ve ekibinize bağlayacak ve performanslarını ve beklentilerini artıracaktır.

NOT : Pandemi döneminde bağlılığı artırmak için neler yapılabileceğini de tartıştığım ücretsiz webinarıma şu linkten kayıt olabilir ve size uyan istediğiniz bir saatte izleyebilirsiniz:

https://event.webinarjam.com/channel/COVID_Baglilik

Fikrinizi buradan belirtin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir