Blog

Müdürünüzü Çarpan Lidere Dönüştürmenin 6 yolu

_7dfa8bb3-e1cc-4694-9093-17d4579be08d
Liderlik

Müdürünüzü Çarpan Lidere Dönüştürmenin 6 yolu

Liz Wiseman’ın “Çarpan Liderler” kitabındaki tanıma göre azaltan liderler ekiplerinin performansını potansiyellerinin altında tutan, kendilerine bağlı bir süreç ve kültür yaratan ve özellikle mikro yöneticilik yoluyla ekiplerinin alanını kısıtlayan liderlerdir. Böyle bir liderle çalıştınız mı hiç?

Müdürünüz bir azaltan liderse neler hissedersiniz? Çoğunlukla yoksunluk duygusu, kendinize güvende azalma, zaman zaman öfke, isyan gibi duygular olabilir. Peki elinizde farklı başka olanaklar yoksa azaltan bir liderle çalışırken hem onu çarpan lidere dönüştürme potansiyeli olabilecek, hem de sizi rahatlatacak neler yapabilirsiniz, bu yazımda size 6 yol önermek isterim.

Müdürünüzün Güçlü Yönlerini Bulun ve Kullanmasını Teşvik Edin

Azaltan müdürünüzü değiştirmeye çalışmak yerine onun güçlü yönlerini keşfedip, bu güçlü yönlerin hayata geçmesine katkı vermeniz faydalı olabilir. Eleştirel bir bakış açısı mı var, ona son proje planınızı gösterip daha iyi nasıl yapabileceğinizi sorabilirsiniz örneğin… Veya vizyon oluşturmada mı güçlü, yeni müşterinizle ilgili düşündüğünüz vizyonu bir de onunla tartışarak daha iyi fikirlere ulaşabilirsiniz. Eğer projenin içinde çok fazla olmak isteyen bir müdürse ona projenin kritik noktalarında “Daha iyi nasıl yapabiliriz?” diye sorun, hem hoşlanacak hem de onun becerilerinden en fazla faydayı sağlayacak yolu bulmuş olacaksınız.

Kendi kullanım kılavuzunuzu müdürünüzle paylaşın

Şanslı bir çalışansanız, müdürünüz sizin güçlü yanlarınızı bulmak için bir gözlem ve çaba içindedir, bulduğunda da sizi o yöne yönlendirir. Ancak büyük çoğunluk içindeyseniz, müdürünüz sizin güçlü yönlerinizin farkında olmayabilir. Böyle bir durumda proaktif bir yaklaşımla sizin güçlü yanlarınızı müdürünüzle paylaşmanız anlamlı olacaktır.

Örneğin süreç geliştirmede özel bir gözünüz, duygunuz mu var, bir süreç geliştirme fikri getirip bunu müdürünüze sunabilirsiniz.

Kariyerimin son döneminde bunu yaptığımı hatırlıyorum, bir DISC analizi yapılmıştı ve ben benimle ilgili raporu benimle çalışan herkese göndermiş, benimle böyle çalışırsanız en yüksek verimi alırsınız demiştim.

Öğrenmek için dinleyin

Bir azaltan lider ile çalışmak zorundaysanız şu soruyu sorun: Müdürümden neler öğrenebilirim? Azaltan liderlerin ekiplerindeki çalışanlar genel davranışlarından hoşnut olmadıkları için müdürlerinin bazı yaklaşım ve görüşlerini de yok sayma eğiliminde olabilirler. Özellikle “kazara azaltan lider” davranışlarını gösteren yöneticiler iyi niyetli ve yardım etmeye de istekli olabilirler.

Bu soruya net bir yanıt verdiğinizde artık “öğrenmek için” dinleyebilirsiniz. Müdürünüzle tartışmak yerine ortak paydayı bulup öğrenmeye odaklanabilirsiniz. Azaltan liderler aslında “duyulmak” isterler, herkesin onların değerini görmesini sağlamaya çalışırlar, siz de müdürünüzün becerisine saygı göstererek öğrenme amaçlı dinlerseniz iyi bir başlangıç yapmış olursunuz. Örneğin bir diyalogda “Not alabilir miyim, söylediklerinizi daha sonra kategorize etmek istiyorum” diyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda azaltan lider etkisinin azalacağını görebilirsiniz.

Hatalarınızı kabul edin

Azaltan liderlerin temel inanışlarından biri şudur:

İnsanlar ben olmadan bu işi beceremezler.

Bu inanışı güçlendirecek en önemli şey sizin yapacağınız hatalardır. Bir hata yapıp bunu saklama eğiliminde olduğunuzda azaltan lider bunu inanışına destek olacak bir veri olarak kabul edecektir.

Bu döngüyü kırmak için hatanızı kabul edip öğrendiklerinizi müdürünüzle paylaşabilirsiniz. Bunu yaptığınızda bir dahaki sefere işi doğru yapabileceğinize dair bir beklenti ve bir alan yaratmış olursunuz, bu da müdürünüzün size “yatırım” yapmasının yolunu açabilir. Bunu yaptığınızda aynı zamanda ekipteki diğer arkadaşlarınızın ve müdürünüzün de hatasını paylaşabilmesi için bir güvenli alan yaratmış da olabilirsiniz. Müdürünüz hatasını paylaştığında tüm ekip özgürleşecek, benzer yaklaşımı gösterebilecektir.

Görevinizi genişletecek işlere gönüllü olun

Yöneticiler bazen bir çalışana daha fazla iş vererek onu geliştirdiklerini düşünebilirler. Hele bu işler benzer ise etki bu olmayacaktır. Genelde çalışanlar yapmadıkları ve zorlanacakları yeni işler yaparak ve öğrenerek gelişirler. Çarpan liderler bunu görerek yeni ve farklı görevleri verme eğilimindedirlerdir.

Müdürünüz bunu yapmıyorsa çaresiz değilsiniz, öncelikle müdürünüze farklı ve sizi zorlayacak görevleri almak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu bazen terfi istediğiniz yorumunu ortaya çıkarabilir, mümkün olduğu kadar iki konuyu birbirinden ayırmak faydalı olabilir.

Bunun bir başka yolu müdürünüze “Sizi rahatlatmak için hangi işinizi yapabilirim, bana vereceğiniz bir iş var mı?” diye sormaktır. Bu da sizin gönüllü davranışınız ile rolünüzün ötesinde bazı yeni görevler almanızı da sağlayabilir.

Başarılarınızda müdürünüzü de davet edin

Azaltan müdürünüzü yaptığınız işten veya projeden bilinçli şekilde uzakta tutmaya çalışmak yerine onu işin içine sokmayı düşünebilirsiniz. Azaltan müdürler bu şekilde dışlandıklarında daha da ısrarcı olarak işin içine girmeye, kontrol mekanizmaları koymaya eğilimli olabilirler.

Örneğin azaltan müdürünüzün takip etmek ve kontrol etmek istediği projedeki önemli bir toplantıya onu davet etmek, etmemekten daha iyi sonuçlar verebilir. Davet ettiğinizde, belli yerlerde katkısını istediğinizde istekle ve sizin çerçevelemeniz ile katkı verecek, olup bitenden de haberdar olabilecektir. Bu da sadece kontrol güdüsüyle yapacağı müdahaleleri azaltabilir.

Bunlardan hangilerini uygulanabilir buluyorsunuz?

Fikrinizi buradan belirtin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir