Blog

Yönetici mi Lider mi çalışan bağlılığını arttırır?

manager-leader
Çalışan Bağlılığı / Güven Ortamı / Liderlik / Mentörlük / Takımlar

Yönetici mi Lider mi çalışan bağlılığını arttırır?

Yönetici (müdür) ve lider davranış ve yaklaşım farklılıklarına ait eminim onlarca makale okumuşsunuzdur. Ben de okudum. Genelde hissettiğim, bu farklılığın çok teorik düzeyde yapıldığı, gerçek hayata pek dokunmadığı ve müdürlerin / liderlerin bu farklılıkları inceleme konusunda çok da istekli olmamalarıydı. Onlara sorduğunuzda şu yanıtı kolaylıkla duyabilirsiniz : “Bunlar teorik, gel de gerçek hayatta yap bakalım oradaki “lider”in yapması gerekenleri.. Üzerimizde büyük bir baskı var, açıkçası bunları düşünecek vakit olmuyor, sadece işlerin yürümesi ve tamamlanması üzerine odaklanabiliyorum”.

Bu genel yaklaşımlardan daha iyi bir veriye rastladım, bir infografik ve müdürlerin ve liderlerin “kullanacakları cümleler” üzerinden farklarını açıklıyor, aşağıda görebilirsiniz. Ben burada bazılarını alıp türkçe söylemek istedim.

Yönetici 

Senden yapmanı istediğim bu… Bunu şu şekilde yapabilirsin.

Lider

Şöyle bir fikrim var, eğer sen de tüm benliğinle katılırsan bence işe yarayabilir, ne dersin?

 


Yönetici 

Zaman paradır. Bu iş olabilecek en kısa sürede bitirilmeli.

Lider

Belki bu biçimde ilerlersek zamanında işi bitirememe riskimiz de var, ama bence bu yeni yaklaşımla orta vadede çok daha fazla kazanım sağlayabiliriz.


Yönetici 

Bu projeyle ilgili herkese bir durum raporu göndereceğim ve sabah 9’a bir toplantı koyacağım. Herkes katılmalı.

Lider

Yarın sabah 9’da projeyle ilgili herkesi bir araya toplayalım. Sizlerle paylaşmak istediğim yeni gelişmeler var.


Yönetici 

Bu müşteriyle ilgili tüm işler benim belirttiğim gibi yapılmalı. Tamamen plana bağlı ve en kısa zamanda eylem bekliyorum.

Lider

Bu yaklaşımını beğendim. Bu müşterinin böyle bir hassasiyeti olduğunu bilmiyordum. Şimdi bakalım, bu bilgiyi projenin başarıya ulaşması için nasıl kullanabiliriz?

 


Yönetici 

Bu çeyrek tüm hedeflerimize ulaştık. İşte başarı budur!

Lider

Bu çeyrekte rakamlarımız iyi görünüyor, herkesi tebrik ediyorum. Şimdi geriye dönüp bakalım, hedeflerimize ulaşmış olmamıza rağmen neleri daha iyi yapabilirdik? Aslında kendi mükemmellik hedeflerimizi kendimiz koyarız ve ulaşmak için beraber çalışırız.


Yönetici 

Çalışıyorsa bu prosese dokunmayalım. İlgiyi de onun üzerine çekmeyelim.

Lider

Bu proses çalışıyor görünüyor, büyük bir problem yok. Ancak bir düşünelim, bunu daha da iyi yapmanın bir yolu var mı?


Yönetici 

Planlar işe yaramadı. Kazanacağımızı söylediğimiz bir satışı kaybettik. Bunu düzeltmek için süratle birşeyler yapmalıyım yoksa sorumluluk / suç bana kalır.

Lider

Planlar işe yaramadı. Projeyi kaybettik. Şimdi sakince oturup neden kaybettiğimizi, neyi daha iyi yapabileceğimizi, ne gibi farklı fikirleri uygulayabileceğimizi ve neleri öğrendiğimizi konuşalım.


Yönetici 

Yapılacak şeyler çok net şekilde aktarıldı. Tüm müdürler kendi ekiplerini bu yol haritasına göre yönlendirsin lütfen. Plana bağlı kalmalıyız, bu şekilde başarırız.

Lider

Vizyonumuz belli, tüm çalışanlar bunun farkında. İşi hep aynı şekilde yapmak da bir yol olabilir ama yeni yollara da açığız. Amacımız vizyonumuzu doğrultusunda ilerlemek, müşteri ve çalışan mutluluğuna ulaşmak. Yol üzerinde yeni fikirleri getirin, tartışalım, birlikte karar verelim.

 


Yönetici 

Bu projede işini zamanında ve bütçe içinde bitirdin. Güzel.

Lider

Aslında senin işini yapma potansiyelinle ilgili hiç endişe duymamıştım başından beri… sen de bunun doğru olduğunu gösterdin… Bravo… Sana güveniyor ve ilerleyişini memnuniyetle izliyorum…


Yönetici 

Lütfen kurallara uyalım. İsteyenin istediği gibi davrandığı bir takım olamayız.

Lider

İnsanların yaratıcılıkları önünde nasıl engeller var? Neleri yapmak isteyip de yapamıyorlar. Bu engelleri duyabilmemiz için yeni mekanizmalar düşünelim.


Yönetici 

Söz verdiğimiz mallar sabah saat 8’de müşterinin ofisinde olmalı. Müşterilere sözümüz var.

Lider

Müşterimiz beni aradı ve seninle çalışmaktan çok mutlu olduğunu, özellikle zaman yönetiminden çok mutlu olduklarını iletti… Bu hafta cuma yarım saat bunu nasıl başardığını diğer takım arkadaşlarına anlatmak ister misin? Hep birlikte öğrenelim…


Yönetici 

Hedeflere ulaşamazsak bunun sonuçları olur. Bu iş dünyasının bir gereği.

Lider

Tüm ekip arkadaşlarım ellerinden gelenin en iyisini yapacakları konusunda onlara tam güven duyduğumu bilirler.


 

Yöneticilerin yaklaşımı kısa vadede işe yarayabilir, ancak çalışan bağlılığı düşüktür. Liderlik davranışına geçildikçe işlerin yapılma biçimi dönüşebilir, çalışan bağlılığı yükselir, çalışanlar bir zorlama veya talimat üzerinden değil kendi istek ve enerjileri ile çalışırlar ve performansları yükselir.

Sizin şirketinizdeki idarecilerin yaklaşımı “yönetici” mi “lider” mi?

manager - leader

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fikrinizi buradan belirtin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir